Projekty

Pomoc pri záplavách Chersonu


Už deň po ruskom útoku na Kachovskú priehradu bol priamo v Chersone a okolitých obciach prítomný náš dobrovoľník František, ktorý vyložil naše naskladnené veci priamo na južnom fronte a s ďalšími dvoma dodávkami dorazil do Chersonu. Počas ďalších troch dní, doviezol František spolu s partnermi do Chersonu päť dodávok plných pomoci. Následne sme v spoločnej zbierke prostredníctvom donio.sk vyzbierali finančné prostriedky v hodnote 48 012€ za ktoré sme boli schopní doručiť dva kamióny s technickými potrebami a koordinátor platformy osobne zabezpečoval v našom sklade rozdanie pomoci viac ako dva týždne.

https://www.donio.sk/kamion-pre-cherson 

 

Koordinácia humanitárnych kamiónov


Vďaka spolupráci členov platformy sa nám podarilo v priebehu apríla a mája poslať šesť kamiónov naplnených generátormi, jedlom, šijacími strojmi a medicínskym vybavením do Záporožskej a Chersonskej oblasti. Dňa 7.9.2023 bol platformou doručený 33 tonový kamión plný humanitárnej pomoci do mesta Černihiv na severozápade Ukrajiny. Pri oficiálnej návšteve prvého pána Slovenskej republiky, Juraja Rizmana bol kamión doručený k našim dlhodobým partnerom v tejto oblasti. Pri doručení pomoci bol prítomný aj splnomocnenec vlády SR pre občiansku spoločnosť, Filip Vagáč.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10231197373737996&set=a.4243091955870&type=3&mibextid=zDhOQc

Psychologická pomoc deťom s PTSD


Od začiatku novembra 2023 zabezpečuje platforma Spolu Ukrajine psychologickú pomoc pre 40 detí vo veku od 7 do 12 rokov. 
V troch obciach severne od mesta Charkiv zabezpečujú traja školení detskí psychológovia spolu s logistickým tímom konzultácie spojené so skupinovými aktivitami zameranými na socializáciu detí po pandémii Covid-19 a následnej okupácii a neustálemu bombardovaniu zo strany Ruskej federácie. Školení psychológovia skúmajú symptómy posttraumatickej stresovej poruchy na deťoch v oblastiach vzdialených menej ako 15 kilometrov od hranice s Ruskom. Pracovníci spolu s rodičmi diskutujú o možnosti ďalšej liečby v centrách pomoci, organizáciách zaoberajúcich sa touto problematikou z dlhodobého hľadiska.
 

Generátory zachraňujúce životy


Bombardovanie kľúčových energetických bodov ruskými vojskami spôsobilo na Ukrajine počas zimy 2022/23 nedostatok elektrickej energie. Vďaka partnerským firmám sa členskému združeniu Berkat, o.z. V spolupráci s ďalšími členmi podarilo zabezpečiť dokopy 74 kvalitných, osvedčených generátorov – elektrocentrál Heron (5,6kW resp. 7kW), ktoré vďaka vyššiemu výkonu dokážu pomôcť aj s kúrením a dokonca viacerým ľuďom naraz. Generátory pomáhali v domácnostiach, nemocniciach, bytovkách, školách, či vojenských jednotkách.

https://www.donio.sk/generator-pre-skolu

Reprezentovanie členov platformy


Zástupcovia platformy Spolu Ukrajine reprezentujú záujmy a prácu členov na podujatiach rôzneho druhu. Dňa 18.5.2023 sa uskutočnilo v Zakarpatskej oblastnej vojenskej administrácii v Užhorode pracovné stretnutie k téme uľahčenia prechodu hraníc, na ktoré sme boli pozvaní. Stretnutia sa osobne zúčastnil slovenský veľvyslanec na Ukrajine, generálny konzul, poradca ministra zahraničných vecí Ukrajiny, či bezpečnostné zložky prijímacieho štátu. Na stretnutí vyjadrili zástupcovia platformy problémy spojené s prechodom hraníc a diskutovali s prítomnými o procese uľahčenia prechodu hraníc pre jej členov.

Dňa 11.10.2023 bol koordinátor platformy, Marek Janiga, pozvaný na stretnutie s veľvyslanectvom Spojeného kráľovstva na Slovensku, pánom Nigelom Bakerom. Témou stretnutia bolo dobrovoľníctvo členov platformy, ako aj ďalšie aktivity občianskej spoločnosti spojené s ochranou demokracie. Počas svojej návštevy v Dolnom Kubíne bol na stretnutie s Pánom veľvyslancom pozvaný aj zakladateľ členskej iniciatívy: Pomôžme prežiť Ukrajine, Tomáš Sklarčík.


https://www.facebook.com/ukinslovakia/posts/pfbid01NCnN6TNRSUCEogTtZMRJPj61iPLpthxbXg1kHPCiq2tDVKQ9aW1Kd2AmB12Kqkbl